Soutěž o román Samuraj

Vyšehrad | 9. 9. – 29. 9. 2018 | |

93% / 79 hodnocení

Kniha Samuraj, kterou vydává nakladatelství Vyšehrad, vás zavede nejen do Japonska, ale i do Evropy a španělské Ameriky. Budete sledovat dobrodružnou cestu čtyř samurajů a spolu s nimi i měnící se poměry v jejich domovině. Navíc se budete ptát sami sebe po smyslu víry nebo vlastní identity. To vše naleznete v mistrném díle japonského autora Šúsaku Endó. Knihu můžete vyhrát v naší nové soutěži.

Cena v soutěži

kniha Samuraj
V románu Samuraj (1980) navázal Šúsaku Endó na svou doposud nejúspěšnější knihu Mlčení (1966, česky Vyšehrad 1987 a 2017). I v Samurajovi se významný japonský prozaik 2. poloviny 20. století vrací do období střetávání Japonska a japonské kultury s evropskými mocnostmi a křesťanstvím. Tentokrát ale z obrácené perspektivy – hrdiny knihy jsou Japonci, nikoli evropští misionáři. Strhující příběh vychází ze skutečných historických událostí. Výměnou za právo obchodovat se Západem se čtyři samurajové mají vydat na misijní křížovou cestu napříč Japonskem. Jejich poslání předchází dlouhá cesta do Evropy a španělské Ameriky, audience u papeže v Římě a přijetí křtu, který vnímají jako prostředek k získání náklonnosti Evropanů. Při návratu do Japonska však zjišťují, že situace se mezitím změnila. Šógunát už o vazby se Západem nemá zájem, křesťané jsou pronásledováni. Původní poslání a přípravy, které družina samurajů dosud absolvovala, tak ztrácejí smysl. Pragmaticky přijatý křest, cizí věrouka a nejasná víra, kterou dosud vnitřně pohrdali, jsou to jediné, co jim zůstává. Důležité a hluboké otázky po smyslu a podstatě víry, po vztahu člověka k jeho kořenům a identitě, jsou dnes neméně aktuální než v době vzniku knihy. Mistrné vypravěčství, propracovaná psychologie postav i barvitá líčení z cesty japonských vyslanců do cizích světů, to vše přispívá k atraktivnosti knihy jednoho z klasiků moderní japonské literatury.

Cenu do soutěže věnuje

Nakladatelství Vyšehrad

Soutěžní otázky

1. Jakou víru přijali hlavní hrdinové knihy, o kterou soutěžíme?
2. Kdo tuto knihu přeložil do češtiny?
3. Který režisér natočil film podle románu Mlčení?

Nápověda

Odpovědi na soutěžní otázky naleznete na webu pořadatele: Nakladatelství Vyšehrad

Sledujte nás na facebooku

Uděláte nám radost, když dáte 'like' naší facebookové stránce.Přihlášení/registrace

Chcete zvýšit svou šanci na výhru? Registrace na našem webu vám přinese spoustu výhod - Registrace znamená větší pohodlí a zábavu.

Přihlášení
Registrace

Výherci

kniha Samuraj
Výherce: Jezisek

Výherci bonusových bodů

Kolik soutěžících se zúčastní této soutěže? (Můj tip: , správná odpověď: 232)

1. vhumhejova@seznam.cz (231) - 20 bodů
2. kolina (231) - 15 bodů
3. haushinka (231) - 12 bodů
4. IvanaM (234) - 8 bodů
5. Ola (234) - 5 bodů

Další soutěže najdete na stránkách partnerského portálu České-soutěže.cz.

Právě probíhá 14 soutěží. Soutěžit dál.

Komentáře

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé

kometka
před 530 dny
Zajímavý pohled. Určitě stojí za přečtení.
babbell
před 531 dny
Stojí za přečtení, o tom žádná...
vhumhejova@seznam.cz
před 532 dny
Opět zajimavé téma.
Přihlášení
Registrace

1
soutěž

Dnes nové

1
soutěž

Dnes končí