Tomáš Šebek v nové knize přibližuje nejnáročnější misi

Redakce
| 14. 11. 2019
Chirurg Tomáš Šebek vydává knihu z mise, která pro něj byla v různých ohledech nejnáročnější. Nebe nad Jemenem přináší reportáž, ve které Šebek s empatií i nadsázkou popisuje situaci obyvatel i muslimských lékařek, adrenalinové zážitky z operačního sálu i svou nespavost. A hlavně znovu říká: Děti do války nepatří.

Po Haiti, které bylo zasažené ničivým zemětřesením, Afghánistánu, kde sloužil v nemocnici v Kundúzu, kterou krátce po jeho návratu omylem vybombardovaly americké jednotky, a po Jižním Súdánu, který sužují ozbrojené konflikty i kritický nedostatek potravin, se chirurg Tomáš Šebek vydal na jih Arabského poloostrova. Jemen bývá označován za místo největší humanitární katastrofy na světě. Už v roce 2015 mu Lékařský odborový klub udělil cenu za statečnost.

Nebe nad Jemenem

V knihách Mise Afghánistán a Africká zima popsal Šebek i své předchozí mise s Lékaři bez hranic, přitom přiznává, že právě služba v Jemenu byla nejnáročnější. Kvůli bezpečnostním podmínkám se mohl volně pohybovat na velmi omezeném prostoru, trápila ho nespavost. Více než v předchozích knihách jsou zde patrné Šebkovy obavy. Operoval v nemocnici, která se nachází 30 minut jízdy autem od místa, kde se narodil Usáma bin Ládin. „Nemocnice a město se fakt jmenuje a vyslovuje alkajda. Proto jí říkáme Kilo. Asi by to neznělo moc dobře: Lékaři bez hranic v Jemenu provozují nemocnici Al-Káidu,“ píše Šebek.

S knihou mu na dálku pomáhal v Česku působící lékař Abdulhamid Ahmed Alwail, který z Jemenu pochází. "V roce 1964 začala v jižní části Jemenu válka s Angličany, v roce 1979 mezi sebou bojovala jižní a severní část Jemenu v občanské válce, než se v roce 1990 obě části spojili,“ přibližuje Alwail. „V roce 2016 pak začala další válka, jejímž cílem nemělo být spojení nebo rozpojení země, je to jen boj o moc," říká.

Šebek ukazuje, že odjet jako chirurg na misi s Lékaři bez hranic neznamená jen vracet vyhřezlá střeva zpátky do břicha. I přes každodenní hřmění střelby, všudypřítomnou hrozbu cholery, operace těžce postřelených dětí se snaží pozorovat běžný život, který se skrývá pod válečným závojem.

Tomáš Šebek (1977) se narodil v Praze. V roce 2004 založil společnost, která dnes provozuje odborný portál proLékaře a uLékaře. V letech 2011 a 2012 působil v irském Dublinu, v roce 2013 nastoupil do nemocnice Na Františku v Praze. Momentálně se specializuje na laparoskopické výkony v oblasti břišní dutiny a zároveň se na misích s Lékaři bez hranic věnuje úrazové chirurgii břicha, hrudníku a končetin. Je ženatý a má tři děti.

Knihu Nebe nad Jemenem vydalo nakladatelství Paseka


Komentáře

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé

Ondraaa
před 262 dny
Výjimečný člověk
Přihlášení
Registrace

1
soutěž

Dnes nové