Ivona Knechtlová: „Nejraději ilustruji dětské knížky“

Redakce
| 11. 4. 2019
V dnešním rozhovoru jsme vyzpovídali Ivonu Knechtlovou, českou ilustrátorku, která doprovodila svými obrázky řadu knížek pro děti i dospělé, nejnověji např. líbezné knížky pro slečny Anna ze Zeleného domu a Anna z Avonlea.

 

Pro nakladatelství Albatros jste ilustrovala několik dětských knížek, mezi nimi vyniká např. Anna ze Zeleného domu. Jde už o několikáté vydání v češtině, tentokrát doplněné vašimi obrázky. Nahlédla jste před vytvářením ilustrací do starších vydání? Nebo jste chtěla mít úplnou volnost, a tak jste je nevyhledávala?

O Anně toho vyšlo už opravdu hodně, hlavně v zahraničí. Anna je nejslavnější kanadská kniha a je oblíbená v celém světě. Kromě knih o ní vznikly i filmy a seriály. Orientačně jsem se podívala na internetu, co již o Anně vyšlo. Já ale měla o knížce od začátku zcela jasnou představu. Stejně jako já, ale i řada lidí už příběh o Anně z dřívějška zná a každý má nějakou svou vlastní vizi. Proto práce na ní byla pro mne velký závazek, a o to větší radost mám, že se lidem má verze Anny líbí.

Ivona Knechtlová


Čím vás příběh o malé Anně zaujal?

Annu znám už od dětství. Knížku jsem jako malá nečetla, ale znala jsem její příběh díky kanadskému seriálu s Megan Follows v hlavní roli, který dávali v té době v televizi. A už tu seriálovou Annu jsem si zamilovala. To, jak měla hlavu stále v oblacích, její fantazii, bojovnou povahu i touhu pro lásce a přátelství. To, jakým způsobem si získala své nové pěstouny Matouše a přísnou Marillu, i jak čelila všem nezdarům. Pak jsem se k ní s radostí vrátila rok a půl zpátky, kdy vyšla na CD jako audiokniha. Hned jsem si ji pořídila a už tehdy při poslechu jsem si říkala, jak báječné by bylo Annu ilustrovat. O to větší překvapení pro mne bylo, když se mi o rok později, v létě 2018, ozvali z Albatrosu s touto nabídkou. Během práce na ilustracích jsem pak často Annu poslouchala.

Jakou techniku jste při ilustrování této knihy použila?

Většina knihy je kreslená na tabletu v programu Procreate, ale základem řady ilustrací jsou také obrázky ručně kreslené suchým pastelem a pastelkami. Výsledek je tedy vlastně taková koláž ruční a digitální kresby.

Některé ilustrace v této knize jsou černobílé (popř. s použitím šedé). Máte ráda tuto barevnou dvojkombinaci?

Tuto kombinaci mám moc ráda, nicméně pro dětské knihy dávám většinou přednost barevným ilustracím. Použít v této knížce černobílé obrázky bylo rozhodnutí nakladatelství. Anna má celkem velký počet stran, a s ohledem na cenu tisku tak není možné tisknout ji celou barevně. Proto jsou zde drobné obrázky v textu černobílé.

Nedávno vyšla i kniha Anna z Avonlea. Dočkáme se nějakých proměn ve zobrazení malé, nyní už o něco starší Anny?

Starší Anna je samozřejmě trochu jiná, má méně pih a je už dospělá, klidnější a méně ztřeštěná. Kniha se ale také odehrává na počátku 20. století, kdy existovala pro děvčata a mladé ženy určitá pevná pravidla ve vzhledu, chování a oblékání. Malá Anna tady nosí nejčastěji copy nebo má vlasy rozpuštěné, zatímco velká Anna už může nosit drdol. V té době to byl takový znak toho, že už je velká. Šaty nosívala děvčata kratší pod kolena, zatímco ženy nosily šaty dlouhé až na zem.

Ilustrace

Jaké knihy nejraději ilustrujete?

Určitě nejraději ilustruji dětské knížky, nejlépe plné fantazie. V tomto roce mne čeká kromě jiného i moc milá knížka o vílách a jejich životě lese. Tak na tuto práci se zrovna moc těším.

Ve své tvorbě se hodně soustředíte na obrazy dívek a mladých žen. Proč?

Tváře kreslím od dětství. Jako malá jsem asi jako každá holka kreslila princezny a pak přešla k portrétům. Základem těch zasněných ke straně nakloněných dívčích tváří, které maluji, je asi můj velký obdiv k obrazům Amedea Modiglianiho. Ty akvarelové tváře slečen navíc pro mne nejsou práce, ale spíše volná tvorba, relaxace a odpočinek. Proto se jim věnuji tak často a ráda.

Máte nějaké ilustrátory, popř. další výtvarníky, které pokládáte za své vzory?

Od dětství miluji práci Adolfa Borna a obrázky Heleny Zmatlíkové, která ilustrovala mou nejoblíbenější knihu dětství Děti z Bullerbynu. V současné době sleduji práci spíše zahraničních ilustrátorů. Z malířů jsem vždy obdivovala Egona Schieleho a Amedea Modiglianiho.

Co byste popřála čtenářům, kteří budou číst knihy o malé Anně?

Určitě bych jim přála, aby se jim příběh o Anně líbil tak moc jako mně. A dále aby v sobě také našli tu velikou představivost a zasněnost, kterou má v sobě Anna. S nimi je život určitě mnohem barevnější a zábavnější.

Děkuji Vám za rozhovor. A přeji hodně inspirace pro další tvorbu. Už nyní se těším na další knížku s Vašimi nádhernými ilustracemi, třeba na tu o vílách.


Právě soutěžíme o knihu Anna z Avonlea, kterou ilustrovala Ivona Knechtlová. Soutěž probíhá v termínu od 11. dubna do 2. května 2019.


Ilustrace

Komentáře

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé

Přihlášení
Registrace

2
soutěže

Dnes nové

1
soutěž

Dnes končí